Bacskay Péter edző blogja

A jó, a rossz és az edző

2016. április 26. - Bacskay Péter

Manapság Magyarországon az edzőtermek, a fitnesz aranykorát, virágzását éljük.

 Szinte hetente nyílik újabb, és újabb edzőterem, csilli-villi fitnesz komplexum az országban.

 A fővárosban már szinte minden egyes utca sarokra jut egy-egy fitnesz terem.

A média tele van a testépítéssel, hiteles és kevésbé hiteles média személyiségek mutatják meg magukat a testépítő versenyek színpadán.

A tendencia jó, hiszen a sport népszerűsége szemmel látható a fitnesz termekben. Fiataloktól az idősebbekig egyre többen ismerkednek meg az edzőtermek világával, kezdenek el rendszeresen sportolni, és válik minden napjaik részévé a rendszeres testmozgás, a test tudatos életmód.

Van azonban ennek a „hype”-nak, felhajtásnak egy árnyoldala is.

Míg pár évvel ezelőtt a kifutott, playmate-ek, valóságshow szereplők Dj-nek állva hakniztak az országban, ma fitnesz modellek, majd személyi edzők lesznek. A szakma hígul. A legszomorúbb megfigyelésem az, hogy az edzőterembe újonnan letévedt vendégeknek szinte bármi eladható személyi edzés címén.  Fogalmuk sincsen arról, a számukra „idegen világban”, hogy mit is kellene kapniuk, mi az, amit elvárhatnak a pénzükért.

Egy jó edző rengeteget adhat, megsokszorozhatja edzéseink hatékonyságát, az edzőteremben eltöltött idő értékét. Egy kevésbé felkészült, megbízhatatlan ember viszont ahelyett, hogy adna, még inkább el is vehet az edzések öröméből, hatékonyságából.

Mégis hogyan, mi alapján döntsön egy kezdő, hogyan és mi alapján válasszon a túlcsordult kínálatból a vendég, aki egy személyi edző segítségével szeretné kihozni magából a legtöbbet.

Az alábbiakban szeretném összefoglalni azt, hogy melyek azok a tulajdonságok, amelyeket én a legfontosabbnak tartok és amelyeknek szerintem meg kell felelnie egy „jó” személyi edzőnek.

  1. Az első pont a hitelesség, de mit is értek ez alatt? Számomra a hitelesség egyben jelenti a külső megjelenést, a határozott kommunikációt és a szakmai tapasztalatot is.
    mock-certified-trainer.jpg
    A hiteles edző megjelenésével, viselkedésével kiemelkedik az edzőterem közösségéből.  Itt most nem arra gondolok, hogy a jó edzőnek „testépítő versenyzői” fizikummal kell rendelkeznie, nem erről van szó, lehet valaki jó elméleti szakember kevésbé felépített fizikummal is, de az edzőn látszódnia kell annak, hogy tudja azt, amiről beszél. Sörhassal, púpos háttal számomra hiteltelenné válik a legjobb elméleti szakember is.
    A hitelességhez tartozik a szakmai tapasztalat is, aki még nem csinált végig egy igazán szigorú diétát, az vajon hogyan is várhatja el a vendégétől ugyanazt. Szintén ide sorolom a versenysportolói múltat is, ami egy olyan szakmai tapasztalatot ad az edzőnek, amit könyvekből megtanulni, okj-s képzésen lehetetlen. Egy jó edző rendelkezzen versenysportolói múlttal, fizikumán látszódjon az, hogy tudja, amiről beszél, megjelenésén, kommunikációján érződjön a határozottság, magabiztosság.

 

  1. A szakmaiság. A szakmaiság alatt értem magát az edzés tartást, az óraadást.
    A jó edző az szinte a vendéggel együtt végzi a programot, vele van, folyamatosan figyeli, korrigálja a helyes gyakorlat végrehajtást. Bár viccesen hangozhat, de jómagam néha hasonlóan elfáradok egy-egy edzés végére, mint maga a vendégem, hiszen az edzésprogram alatt folyamatosan fejben vele együtt hajtom végre az ismétléseket.
    Próbálom meg érezni azt, hogy az adott terhelés vajon optimális, megfelelő-e. Próbálom kiolvasni a vendég arcából, mozdulataiból azt, hogy az elfáradás milyen szintjén áll éppen.
    training.jpg


A jó edző alkalmazkodik a vendég adott állapotához, érőszintjéhez, hangulatához, nem akarja ráerőltetni a saját programját, hanem mindig az adott körülményekhez igazítja azt úgy, hogy abból hozza ki a maximumot.
A jó edző helyesebben tudja felmérni a vendég adott napi erőszintjét, mint azt maga a kliens érzi, gondolná.

A jó edző nem telefonálja végig az órát. Bár manapság nehéz lerakni, hiszen az edzésprogramot, edzésnaplókat mind-mind okostelefonon tároljuk, a nap folyamán egyeztetünk a vendégekkel, mégis kevés nagyobb bunkóságot tud elkövetni az edző, mint azt amikor végig telefonál, facebookoz, tinderez egy-egy órát.

cellphonetrainer.jpg

Sokszor nekem is erőt kell vennem magamon, mégis próbálom megtisztelni a vendégeimet azzal, hogy a telefont az asztalon, vagy a zsebemben hagyom.

Fontos leszögezni: Mindig kettőn áll a vásár. Egy jó edző mellé kell egy lelkes vendég is! 

Kellő akarat nélkül a legjobb edző sem tud csodát tenni. Sokan jönnek le a terembe azzal a szándékkal, hogy átalakítsák testüket, de sajnos csak kevesekben van meg a kellő kitartás, akarat ahhoz, hogy valóban véghez is vigyék a terveiket. A sikerhez nem elég az edzőteremben eltöltött közös munka, nélkülözhetetlen a helyes táplálkozás napi rutinja is.

A legtöbb esetben a szigorú diéta betartásánál csúszik el a dolog, az edző nem állhat egész nap a vendége fölött, az hogy a helyes étrend valóban be legyen tartva, bizony a vendég felelőssége.

20150921_080752.jpg

A kellő elszántsággal és egy jó edző segítségével azonban nincsen lehetetlen cél!

 

Bacskay Péter

süti beállítások módosítása