Az internetet böngészve rengeteg cikket találhatunk a test formálás témakörében.
A net bugyrai tele vannak hasznosabbnál hasznosabb edzéstippekkel, diétás tanácsokkal. Kevés iromány foglalkozik viszont azzal, hogy honnan is indult a napjainkban oly népszerű, már-már tömegsportnak nevezhető testépítés.
A testépítés, testkultúra kialakulása, eredete sokkal korábbra tehető, mint azt sokan gondolnák.
Már az ókori görögök használtak különböző súlyú és alakú köveket izmaik, erejük fejlesztéséhez.
A testformálásban elért sikereiket, az ókori sportolók esztétikus fizikumát dicsőíti megannyi korabeli képzőművészeti alkotás.
Mi több, nem csak a súlyzós ellenálláson alapuló izomfejlesztést ismerték, hanem tisztában voltak a táplálkozás fontossága mellett azzal is, hogy bizonyos főzetek használatával hogyan fokozhatják teljesítő képességüket.
Az ókori leírások szerint görög atléták már az i.e. 3. században is növényi kivonatokat és gombát fogyasztottak győzelmi esélyeik növelésére. Az ókori olimpiai játékokon az arénákban küzdő sportolók izomerejét megnövelt fehérje fogyasztással fokozták.
Kiemelkedett kora sportolói közül az i. e. 6. században élt krotóni Milón,a birkózás bajnoka, aki fehérjeigényét nagy mennyiségű borjúhús elfogyasztásával biztosította. A mondák szerint saját borjútenyészete volt és naponta 9-15 kg borjúhúst volt képes elfogyasztani.
A sötét középkorban az ókori civilizációk bukásával együtt a testkultúra is hanyatlásnak, feledésnek indult.
A testiség, a földi örömök élvezete nem tartozott az egyre jobban terjedő kereszténység értékrendjébe.
A felvilágosodás eszméinek hatására az 1800-as években újra előtérbe helyeződött az ókori görög embereszmény, az emberi test ünneplése, illetve ebben az időszakban kezdett kialakulni az egészségkultúra is.
Az 1900-as évek elejére nyilvánvalóvá vált, hogy az egészség és az izomfejlesztés kapcsolatban állnak egymással és az izomfejlesztés legjobb eszköze a súlyzós edzés.
Erre az időszakra tehető a modern testépítő sport kialakulása is.
A testépítés korai úttörői azok a cirkuszi erőművészek voltak, akik felismerték, hogy nem csak a mutatványaikkal tudják lenyűgözni közönségüket, hanem testük kidolgozottságával is ámulatot tudnak kelteni.
Kiemelkedett közülük Eugene Sandow (1867-1925), akit ma a modern testépítés atyjának tekintünk.
Sandow karrierjét cirkuszi erőművészként kezdte Európában, azonban kitűnt kora erőművészei közül esztétikus fizikumával. Felismerte azt, hogy közönségét jobban elkápráztatta izmainak kidolgozottsága, mint az általa mozgatott súlyok nagysága.1893-ban költözött Amerikába és hamarosan óriási népszerűségre tett szert.
Ismertségét az üzleti életben is kamatoztatni tudta, több könyvet, illetve magazinokat is megjelentetett a testformálásról.Testkultúra stúdiót nyitott Londonban, sikerült egy kisebb iparágat teremtenie maga köré a súlyzózás által elérhető egészséges életmódra alapozva.1977. óta a róla mintázott szoborral jutalmazzák a Mr. Olympia verseny győztesét.
1891-ben Londonban ő rendezte meg az első testépítő versenyt. Sandow leszögezte, hogy elsősorban az
arányosságot és a szimmetriát értékeli, nem pedig a méretet. A győztes William L. Murray lett.
Sandow munkájának köszönhetően a testépítés kultúrája egyre nagyobb mértékben kezdett elterjedni a világban. Sok vállakozó kedvű férfi fogott bele a sport népszerűsítésébe és kezdett el sporteszközöket, valamint könyveket árusítani.
Közülük a legnépszerűbb Bernarr Macfadden volt. Ő publikálta az első testépítéssel foglalkozó magazint a Physical Culture-t. Macfadden fedezte fel a testépítés következő korabeli hősét Charles Atlast.
Atlas világhírnevet ért el azzal a reklámkampánnyal, mellyel postai utánvéttel árult dinamikus feszítés nevű edzésprogramját népszerűsítette.
Eugene Sandow pózrutinja 1903-ból:
A testépítés aranykora:
Az 1940 -1970-ig tartó időszakot nevezzük a testépítés aranykorának.
Ebben az időszakban alakultak ki a modern testépítés alapjai. Azok az edzésmódszerek, illetve táplálkozási alapelvek, melyek még napjainkban is működőnek bizonyulnak.
Szintén ebben az időszakban jelentek meg az első közismert "testépítő sztárok", mint például Steve Reeves, Reg Park, Bill Pearl. Szintén ekkor kezdték megnyitni kapuikat az első, kifejezetten testépítőknek szánt edzőtermek.
1940-ben Amerikában az Amatőr Atlétikai Szövetség megrendezte az első mai szemmel is modern testépítő versenyt, a győztes John Grimek a Mr.America címet kapta.
A 40-es évek másik nagy bajnoka Steeve Reeves volt. Reeves később a mozivásznon filmsztárként tért vissza, tovább növelve ezzel a testépítés népszerűségét.
A testépítés aranykorához szorosan kapcsolódik egy helyszín, a californiai Muscle Beach.
A Muscle Beach eredeti helyszíne a santa monica-i kikötő volt. Itt edzett a korabeli testépítő elit. A Muscle Beach jelenleg is működik, pár kilométerrel északabbra Venice-ben.
A Weider fivérek:
Nagy hatással volt a testépítő sportra Joe és Ben Weider munkássága, akik szintén ebben az időszakban kapcsolódtak be a testépítés világába. Ők alapították meg 1946-ban a máig is legnagyobb testépítő szövetséget az IFBB-t, valamint ők alapozták meg a mára hatalmas méretűre duzzadt iparágat a testépítés köré.
Ők rakták le a testépítés edzéselméleti alapjait azzal, hogy a korbeli testépítők edzését megfigyelve, azok sajátos módszereit összegyűjtve megalkották a Weider-féle edzéselveket.
A weider elvek alapján a mai napig hatékony testépítő edzésprogramokat tervezhetünk.
Rengeteg magazint adtak ki, ők voltak az elsők, akik speciális étrend kiegészítőket jelentettek meg.
A 80-as, 90-es évek:
A média hatásának köszönhetően a testépítés népszerűsége csúcsát az 1980-as évekre érte el.
Ebben az időben Amerikát valóságos izomkultusz jellemezte:
A Nyolcvanas évek testépítő bajnokai elsősorban arányos, esztétikus fizikumukkal tűntek ki.
A korszak kiemelkedő egyénisége Lee Haney volt, aki 1984-1991-ig sorozatban 8 alkalommal hódította el a Mr.Olympia címet.
A kilencvenes években a minél nagyobb izomtömegre helyeződött a hangsúly, a versenyzők igazi izomszörnyekké váltak.
Az új generáció legelső képviselője az angol Dorian Yates volt. Ő 6 Mr.Olympia titulust könyvelhet el.
A táplálkozástudomány, az edzésmódszerek és nem utolsósorban a gyógyszeripar fejlődésének köszönhetően a 90-es évek testépítői óriásit fejlődtek az aranykor bajnokaihoz képest.
A fenti képen Arnold Schwarzenegger a 70-es évek sztárja és Ronnie Coleman az ezredforduló bajnoka lett egymás mellé montírozva.
Napjaink testépítése:
Az egyeduralkodó Ronnie Coleman visszavonulása óta napjaink profi versenyeinek dobogóját olyan nevek foglalják el, mint Jay Cutler, Dexter Jackson, Kai Greene, illetve Dennis Wolf.
A kétezres években a testépítés, mint szabadidősport népszerűsége még mindig töretlen, viszont a testépítő versenyek népszerűsége mintha csorbult volna. A Mr. Olympia színpadán szereplő izomszörnyek egyre kevésbé emberi fizikuma, az aranykor esztétikus testépítővel szemben már nem példa értékű.
Persze a jelenséget a testépítő versenyek szervezői, bírói is érzik és úgy tűnik, hogy válaszul a versenyeken a bíráskodás újra előtérbe helyezi a szimmetriát és az arányosságot az irdatlan izomtömeg ellenében.
Kai Greene pózrutinja 2011-ből:
A Mr.Olympia
Az olympia a testépítő sport legrangosabb megmérettetése. Első ízben 1965-ben került megrendezésre az IFBB szervezésében. A cím birtoklása a testépítő sport csúcsát jelenti. A versenyre kvalifikálni csak valamelyik rangos nemzetközi verseny dobogós helyezésével lehet.
A Mr. Olympia versenyek csúcstartói Lee Haney és Ronnie Coleman. Mindketten 8-8 alkalommal értek fel a csúcsra.
1980-óta a Mr. Olympia mellett a hölgyeknek Ms. Olympia versenyt is rendez az IFBB. A női kategória legsikeresebb versenyzője Iris Kyle 10 győzelemmel.
A Sandow szobor birtokosai:
1.Larry Scott
1965-1966
2.Sergio Oliva
1967-1969
3.Arnold Schwarzenegger
1970 - 1975,1980
4. Franco Columbu
1976, 1981
5.Frank Zane
1977-79
6.Chris Dickerson
1982
7.Samir Bannout
1983
8.Lee Haney
1984 - 1991
9.Dorian Yates
1992-97
10.Ronnie Coleman
1998-2005
11.Jay Cutler
2006-7, 2009-10
12. Dexter Jackson
2008
13. Phil Heath
2011-17
Írta:
Bacskay Péter
Személyi edző,
Az International Wellness Institute gyakorlati oktatója
Testépítő, erőemelő versenyző